Ve stavebnictví
Lidé konopí jako stavební materiál používali již od pradávna. Vlákna z konopí mají velkou stabilitu, a je odolné proti roztrhání a bez problému odolává vlhku a mokru. Archeologové našli stonky konopí zabudované již v archaických chatrčích z hlíny. V dnešní době se používá konopná drť jako izolační a těsnící materiál.
Konopná drť se během zpracování obaluje mineralizovanou směsí. Hotový produkt disponuje těmito vlastnostmi:
dobrá tepelná izolace
je schopen absorbovat teplo
izoluje hluku
je ohnivzdorný
má nízkou hmotnost
je nepoživatelný pro hlodavce, termity a hmyz
odpuzuje a odvádí vodu
jeho opotřebovává v čase je minimální
Jako stavební materiál se používá ve směsi s vápnem a cementem na podlahy, stropy a omítku. Konopná drť se jako izolační materiál používá při izolaci podlah, vnitřních izolacích a izolaci střech.
V papírenství
Výzkumníci zjistili, že z konopí lze vyrábět i nejrůznější druhy papíru a kartonu. Na rozdíl od dřeva je u konopí pouze nižší obsah látky lignin (konopí 10-12%, dřevo 30%). To nabízí možnost, že přes obsah této látky lze ovlivnit dobou sklizně.
Obsah ligninu je určuje nároky na vodu během produkce papíru. Pokud je konopí požito obsah této látky je nižší. To je důvod proč produkce papíru z konopí méně zatěžuje odpadní vody a životní prostředí. Když se vyrábí papír ze dřeva využije se pouze část dřevěné biohmoty, konopnou rostlinu je možné na výrobu papíru zpracovat celou, a velkou výhodou je i to že každým rokem dorůstá.
Je zde ještě další fakt, který vede k zamyšlení: přes 1/3 poražených stromů bylo v 80tých letech zpracováno na papír. Světová spotřeba papíru neustále narůstá. Stále ještě velká část tohoto dřeva pochází z pralesů, deštných lesů, lesů Kanady a Norska. I přes to, že následky v podobě změn globálního klima a monokultur druhů všichni známe, tento masakr stále a stále pokračuje. Konopí může být vhodnou alternativou. Tato rostlina oproti stromu na stejné ploše vyprodukuje 4x více suroviny na výrobu papíru. Při zpracování konopí na papír je potřeba i méně chemikálií a energie. Papír z konopí má delší životnost a může být 2x více recyklován než papír vyrobený ze dřeva.
V textilním průmyslu
Prví džíny které vyrobil Levi Strausse byly z konopí. Džiny měli vydržet nošení kalifornskými zlatokopy, kteří celé dny stáli po kolena ve studené vodě. Pouze konopné vlákno mělo šanci zvládat delší dobu tolik vlhka a nerozpadnout se. Pro utušení stability švů, byli opatřeny ještě cvoky. Genua která je místem původu látky, inspirovala Levi Strausse, aby tyto pracovní kalhoty nazval džínami . Velmi vyhlášená svými konopnými látkami byla v té době Severní Itálie. Při zemětřesení 1906 bohužel vyhořelo San Francisco a s ním shořela i centrála firmy Levi Strauss. Jako důsledek technického pokroku té doby se velmi zlevnila výroba bavlněného vlákna, které začalo nahrazovat konopí. I přes tento zásah zůstalo konopí díky své měkkosti, teplotě a trvanlivosti, druhou nejpoužívanější přírodní látkou až do až do 30tých let minulého století.
Oblečení z konopí zadrží až 95% UV záření (plátno dokonce 100%), jiné textilie absorbují jen 30-60%. Je samozřejmé, že záleží na barvě a struktuře tkaniny. Slabé tričko z konopné látky nezadrží celých 95% UV záření.
Základní vlastnost konopí je i jeho odolnost vůči vysokým teplotám. Barvy jsou stálé ještě při 370°C a při zahřátí na 1000°C materiál zuhelnatí, ale nevzplane. Toto je vlastnost které využívají letecké společnosti pro testování konopí jako izolačního materiálu při stavbě letadel.
Konopné vlákno je antistatické a nepřitahuje špínu. Vlákna neumožňují kolonizaci anaerobním bakteriím a díky nedostatku bílkoviny jsou od přírody zcela odolné proti molům. V minulosti se potraviny balily do konopné látky a zůstávaly čerstvé přibližně dvakrát déle než obvykle.
Přírodní konopné vlákno je pevné a odolné, příjemné a měkké na kůži. Tyto vlastnosti činní konopné textilie jedinečné mezi ostatními přírodními vlákny. Jejich vlastnosti oceňují především alergici.
V potravinářském průmyslu
Konopné potraviny se vyrábějí především ze sušených, pražených, drcených, mražených, ale i čerstvých semen rostliny. Využívají se při přípravě chleba, pečiva, těstovin, cukrovinek, müsli, omáček či salátů. Olej který semena obsahují , má lehce ořechovou chuť. Konopný olej je až do -15°C tekutý. Je vhodný i provýrobu margarínu.
Ve srovnání se sójou jsou konopná semena mnohem výživnější a mají větší obsah esenciálních mastných kyselin než jakýkoliv jiný druh potraviny. Sója nad nimi vítězí pouze v kompletnosti bílkovin, ale člověk je tráví lépe než sóju. Mají vyšší obsah vitamínu B a dietní vláknina je u nich zastoupena 35%. Konopná semena neobsahují THC.
Jsou v nich obsaženy důležité minerály jako vápník, hořčík, fosfor, draslík atd. Aminokyseliny a proteiny jsou zde ve vysokém poměru.. Pro náš organismus je však nejdůležitější zastoupení mnoha esenciálních mastných kyselin, obzvláště pak kyseliny linolové a gama-linolenové, které jsou nepostadatelné při stavbě nebo opravách buněčných membrán. Esenciální mastné kyseliny mají za úkol zlepšovat metabolické funkce, podporují proces spalování tuků, "čistí" krevní oběh od toxických látek a podporují tvorbu protilátek v imunitním systému. Nikoho tím pádem nepřekvapí, že prakticky všichni kdo produkují konopné potraviny ale i odborníci na výživu tvrdí, že žádná jiná rostlina nemůže zvítězit nad nutriční hodnotou konopných semen. Tento fakt zřejmě přijala i Evropská unie a 18.prosince 1997 se rozhodla akceptovat konopí jako plnohodnotnou potravinu.
Až do roku 1512 se běžně používal konopný květ po celé Evropě při výrobě piva, spolu s květy dalších rostlin. V té době byl v Německu vydán tzv. Zákon o čistotě piva, což je s největší pravděpodobností historicky prví protidrogový zákon.
Konopí obsahuje více než 140 různých aromatických látek, a řada z nich je stejná jako u chmele, ale některé důležité látky chmel neobsahuje a přitom se k sobě tyto látky chuťově velmi výborně hodí. V současné době se konopí používá pro výrobu alkoholických i nealkoholických nápojů.
V kosmetickém průmyslu
Konopný olej našel využití i při výrobě kosmetiky. Na kůži a vlasy má stejně příznivé účinky jako oleje z avocada, mandlí nebo jojoby. Základní vlastností konopného oleje je i jeho výborná roztíratelnost.
Jedním z důležitých prvků konopné kosmetiky je nenasycená mastná kyselina gama-linolenová. Tato kyselina posiluje i funkci hydrolipidového obalu a chrání kůži před infekcemi, příliš silným světelným zářením a infekcemi. Za studena lisovaný konopný olej rychle usychá, doplňuje se malve, aloe verou, ječnými klíčky aj., vzniká tím produkt, který má na kůži regenerační, zvlhčovací, uklidňující a i protizánětlivé účinky.
Konopný olej našel využití i při výrobě mýdel, bez obsahu syntetických barev, vůní nebo konzervačních prostředků a svou jemností je vhodný na použití i pro velmi citlivou pokožku.
Již ve starém Římě lékaři doporučovali mastičky z konopného oleje při onemocnění kůže, vyrážkách nebo oparech. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, především již zmiňované gama-linolenové, posiluje olej z konopí imunitní systém kůže a těla.